Tenten yeniden…

De Gaulle, “Benim uluslararası çapta tek rakibim Tenten’dir” demiş. Gerçek olan şu ki, Tenten yalnızca ünlü Fransız siyaset adamından değil, bizzat kendi çizeri Herge’den bile daha ünlü. Ner ne kadar Herge ya da asıl adıyla Remi Georges, “Tenten benden uzun yaşamaz!” dediyse de ölümü üzerinden bir on yıl geçtiği halde Tenten yaşıyor.

Önemli ayrıntılar

Herge, Tenten’i ilk kez 1929 yılında çiziyor. Tenten adının hiçbir anlamı yok. Yalnızca kulağa hoş gelen bir isim olarak seçilmiş. Arkadaşı Kaptan Haddock ise bir tür ızgara balığının adı. Bir denizci için uygun bir isim, Köpeği Boncuk (Milou) ise her macerada Tenten’in yol arkadaşı.

Herge, Tenten’i yaratırken pek fazla kafa yormadığını itiraf ediyor, ama kareler izcelendiğinde ayrıntılara verilen önem özellikle dikkati çekiyor.

Öte yandan yerli yerinde olmayan birkaç şey var ki, bunlardan biri Tenten’in kadınlarla arasının iyi olmayışı, öteki de Tenten’in Kaptan’la yaş farklılığıdır. Kaptan emekli bir denizci, Tenten ise ilk çizildiğinden bugüne 14 yaşından 17 yaşına ancak gelebildi.

Kadınlara gelince… Tenten serüvenlerindeki en önemli kadın Milano Bülbülü Bianca Castafiore. O da korkunç! Herge, serüvenlerinde güzel ve hoş kadın bulunmamasını kadın çizmekten hoşlanmamasına bağlıyor.

65 yıldır yaşayan genç gazeteci Tenten, ilk çizildiğinde bir izci. Amerika’daki serüveninde izci ve adı Todor. Daha sonra (Rusya’daki serüveninde) gazeteci oluyor. Ve adı da Tim olarak değişiyor.

Tenten’i biz yıllarca korsan baskı olarak Pulhan Yayınları’ndan okuduk. Daha sonra birkaç ayrı baskısı daha çıktı, ama bugünkü çocukların fazla tanımadığı bir gerçek. Bunu “çağın değiştiği”ne verebilirsiniz belki. Dünyanın her tarafında serüvenler yaşıyordu Tenten. Oysa dünya o değil artık. Tenten Kongo’da, ama eski Kongo nerede?

Yıllarca okundu

Yine de Tenten’in dünyayı doğru tanıtmak işlevinden çok, cesaret, atılganlık, dürüstlük, güçsüze yardım etmek, haksızlığın karşısında olmak gibi erdemleri üzerinde toplamış bir tip olarak günümüz çocuklarına tanıtılmasında yarar görülmelidir. Belki hepimiz sokakta yerde yatan bir adam gördüğümüzde “başımıza iş almamak” için onu görmezlikten gelmeyi yeğliyoruz, ama Tenten öyle yapmıyordu. Aslında herkes bir yaşa kadar biraz Tenten’dir. Keşke hep öyle kalabilseydik.

Serüvenin simgesi

Yaratıcısı Herge’nin ilk kez 1929’da çizdiği Tenten ve Milu’nun maceraları “Yapı Kredi Yayınları” arasında çıkıyor. Şimdiye kadar “Altın Kıskaçlı Yengeç” ile “Esrarengiz Albüm” yayımlandı. Yakında ardı ardına yayımlanacak albümler ise şöyle: “Tek Boynuz’un Esrarı”, “Kızıl Korsan’ın Hazinesi”, “7 Kristal Küre” ve “Güneş Mabedi”.