Rip van Winkle’ın 20 yıllık uykusu…

(Film yazıları)

1819’da Washington Irving’in yazdığı “Rip Van Winkle,” ünlü Amerikalı sinemacı Francis Ford Coppola’nın yönetmenliğinde ekrana gelecek. “Baba”, “Kıyamet” gibi filmlere imza atan Coppola, bu kez bir masal filmiyle izleyicinin karşısına çıkıyor.

Amerika’nın henüz İngiliz sömürgesi olduğu yıllarda Catskill Dağları’nın eteklerindeki bir köyde yaşayan Rip Van Winkle adlı sevimli ve tembel bir çiftçi bir gün elinde tüfeği, yanında köpeğiyle ava çıkar. Amacı aslında biraz da evdeki işlerden ve ona biteviye işlerini hatırlatan karısından birkaç saatliğine uzaklaşmak, kırlarda aylak aylak dolaşmaktır. Bir ağacın altında yorgunluk çıkarırken koca bir damacanayla yamacı tırmanan tuhaf giysili birini görür ve ona yardım eder. Adamla birlikte bir mağaraya girerler. İçerde asık yüzle dokuz kuka oynayan tıpkı o adam gibi giyinmiş birkaç kişi daha vardır. Rip Van Winkle onlarla birlikte damacanadaki içkiden içer ve uyur.

Uyandığında başı içkiden ağrımakta, rutubetli mağaranın serinliği de eklemlerini sızlatmaktadır. Çevresine bakar, hiç kimseyi göremez. Köpeğine seslenir, yanıt alamaz. Tüfeğine uzanır: tüfeği paslanmış, kayışı çürümüştür. Üstelik sakallarının yerleri süpürecek kadar uzun olduğunu hayretle fark eder.

Zavallı Rip Van Winkle sandığından çok daha fazla uyumuştur o mağarada. Ve o süre içinde neler neler olup bitmiştir.

Rip Van Winkle bir Alman halk masalına dayanılarak Washington Irving tarafından 1819 yılında yazılmıştır. Uzun bir uyku süresince yaşamın ve değişimlerin dışında kalma temasının klasik örneklerinden olan Rip Van Winkle masalının arka planını oluşturan olay Amerika’nın İngiliz sömürgesi olmaktan kurtuluşudur. Rip Van Winkle uyanıp da köyüne geldiğinde Kral George‘un resimlerinin asılı olduğu yerde George Washington‘ın resimleriyle karşılaşır.

Rip Van Winkle‘ın yaşadığı köy Hollandalı sömürgeciler tarafından kurulmuştur. Rip Van Winkle’ın şarap damacanasını taşımasına yardım ettiği adamla mağaradaki adamların giysileri köyün barındaki duvarda asılı olan tablodaki gibidir. Tablo çok eskiden Hollanda’dan getirilmiştir. Masalda açık olarak söylenmemekle birlikte o adamların Hudson Körfezi’ne ilk gelen kaşif Hendrick Hudson ve arkadaşlarının ruhları olduğu kabul edilir.