On beş yaşında bir çocuk: Çocuk Yayınları Derneği…

Prof. Dr. Meral Alpay 1979 yılında ilk kez çocuk kitabı yayımlayan yayınevlerini bir araya toplayıp bir sergi yapmayı düşündüğünde ortalık toz dumandı. Hiçbir yayınevi bir başka yayıneviyle aynı ortamda bulunmak istemiyor, hiçbir yazar öteki yazarı beğenmiyordu. Üstelik ortalıkta çok da fazla çocuk kitabı yoktu. Ama sergi yapıldı. Sonraki yılda yinelendi. Sergi uluslararası nitelikli olduğu için bütün dünyadan çeşitli örnekleri çizerlerimiz, yazarlarımız görme, inceleme olanağı buldular. Sergiye ek olarak düzenlenen sempozyumda da çocuk edebiyatının o zamana dek ülkemizde tartışılmamış sorunları dile geldi, başka ülkelerden gelen uzmanların görüşleriyle tartışmalar zenginleşti.

O günlerde ülkemizde çocuk edebiyatına gönül verenlerin bir araya gelme isteğini karşılamak için çaba harcayan birkaç kişi on beş yıl süren bir çabanın sonunda geçen yıl Çocuk Yayınları Derneği’ni kurdu. Yazarlar, çizerler, kütüphaneciler, araştırmacılar, anne baba ve öğretmenler bir araya gelip ülkemizde çocuk yayınlarının daha iyi olması için neler yapabileceklerini tartışmaya başladılar.

Sandoz Sanat Galerisi’nde 2-10 Aralık 1995 tarihlerinde düzenlenen kitap şenliği işte bu birlikteliğin ilk meyvesi oldu. Çocuk kitabı yayımlayan yayınevlerinin yaş gruplarına göre düzenlenmiş seçme kitaplarının yanısıra, çocuk kitabı resimleyen çizerlerin eserlerinden oluşan bir sergi de aynı salonda ziyaretçilere sunuldu.

Sergide dernek üyeleriyle birlikte İstanbul Üniversitesi’nden Çocuk Edebiyatı dersi öğrencileri çalıştı. Milli Eğitim Müdürlüğü okullara gönderdiği bir genelgeyle öğretmen eşliğinde öğrencilerin sergiye katılmalarını sağladı.

Çocuk Yayınları Derneği’nin bu ilk etkinliği çocuk edebiyatı alanında yapılabilecek daha birçok projenin gündeme gelmesini sağladığı için ayrıca önemliydi.