Kralın damat korkusu…

(Film yazıları)

Martin Tapak’ın yönetmenliğini yaptığı masal filminde, rolleri Stefan Skrucany, Tereza Pokorna, Michael Docolomansky, Emilia Vasaryova ve Vlado Müller paylaşıyorlar. Bir adı da “Üç Altın Saçlı Şeytan” olan masal. Jacob ve Wilhelm Grimm Kardeşler’in derlediği 210 masaldan biri.

Bir zamanlar yoksul bir kadının başı hareli bir oğlu olur. Başı hareli ya, konu komşu çocuğun uğurlu olduğunu söyler durur. Giderek inanılır ki, bu şanslı çocuk on dördüne bastığında kralın kızı ile evlenecek! Kral kıyafet değiştirip halkın arasına karıştığı bir gün bunu öğrenip küplere biner. Gelecekte kızına talip olacağı söylenen bu çulsuzu ortadan kaldırmaya karar verir. Bol bol altın karşılığında çocuğu alır ve bir sepete koyup ırmağa atar. Değirmenci ile karısı kendi çocukları gibi benimseyip büyütürler.

Masal bu ya, kralın oralardan geçeceği tutar ve değirmencinin çocuğunun o sepet içinde dereye attığı çocuk, olduğunu öğrenir. Müstakbel damadını yok etmek için bu kez başka bir plan yapar. Bir mektup yazıp çocuğun eline verir ve onu saraya gönderir. Mektupta mektubu getiren kişinin hemen öldürülmesini emretmiştir. Çocuk bir süre yürüdükten sonra yolunu yitirerek ormanın içindeki bir kulübeye sığınır. Kulübede yaşayan hırsızlar mektubu okuduktan sonra değiştirirler ve yeni mektup sayesinde çocuk kralın kızı ile evlendirilir!..

Jacob ve Wilhelm Grimm Kardeşler’in derlediği 210 masaldan biri olan “Güneş Kralının Üç Altın Saçı” adlı masalın bir adı da “Üç Altın Saçlı Şeytan”dır. Tema olarak birçok ülkede çeşitlemesi bulunur. Nedenleri farklı farklı da olsa çocuk ya da çocuklar ortadan kaldırılmak amacıyla evlerinden uzaklaştırılırlar, ama genellikle yoksul birileri tarafından kurtarılıp büyütülürler. Türk masalları arasında da bu masalın hemen hemen aynısına rastlamak mümkündür.

Jacob Ludwig Carl Grimm (1785-1963) ve Wilhelm Carl Grimm (1786-1859) kardeşler Frankfurt yakınlarında yaşamış yedi çocuklu bir avukatın iki oğludur. Marburg Üniversitesi’nde hukuk okurken masal derlemeye merak sararlar. 1812 yılında masal derlemelerinin ilk cildi, 1814 yılında da ikinci cildi yayımlanır. İlk yayımlandığı günden beri sürekli olarak çocuklara yararlı mı yoksa zararlı mı oldukları, çağdışı mı yoksa evrensel mi oldukları konusunda her zaman ana tartışma konularından biri olan ‘peri masalları’ kavramının ilk akla getirdiği masallar Grimm Kardeşler’in derlemiş bulunduğu bu masallardır.