İLK KİTABIM… 1980 ilkbaharı. Yani 12 Eylül darbesine birkaç ay var. Siyaset ve çatışma günlük hayatımızın bir parçası ve hepimiz dünyayı değiştirmek istiyoruz. Benim sonraları “Artık kendim Okuyabilirim” adlı “Çocuktum ufacıktım…” ile başlayan kitap dizimin kahramanının öncülü sayabileceğim resimdeki Pan adlı çocuk ise kırda bulduğu yerinden sökülmüş bir çiçeği yeniden toprağa dikip suluyor. Hepsi bu… Sürpriz bir ödüldü. Yayımcım (Redhouse) haberim olmaksızın başvurmuştu.

PAN’ın ilk serüveni ödül alınca Redhouse benden ikincisini yapmamı istedi. Bu kez Sun adlı ikinci bir kahramanı Pan’a arkadaş olarak ekledim. (Bir anı: Bir gün bize geldiğinde Aziz Nesin’e göstermiştim. “Güzel ama niye Ali, Osman filan değil de Pan?” demişti.)
Neden Televizyon Oyunu derseniz, kitap sayfalar yerine 8 adet karttan oluşuyordu ve metinleri kartların arkasındaydı. Öndeki kapakları kaldırıp “ekrandan” resimleri çocuğa gösteriyor, arkasındaki metni okuyordunuz. Japonların Kamishibai adını verdikleri bir tekniğin uyarlaması… (Televizyon Türkiye’ye yeni yeni yayılıyordu ve ilgi odağıydı o sıralarda.)

GÖRSEL YAYINEVİ kendi adıma kurduğum yayınevimin, yani MAVİBULUT’un ilk adı. Sadece iki kitabımı bu yayınevi adıyla yayımladıktan sonra Mavibulut adını aldım. “Hem masal hem boyama” fikri ise kitabı renkli basacak param olmamasıyla ilgili. “Ben renklendiremedim çocuklar siz boyayın” gibi bir şey… 🙂

GÖRSEL YAYINEVİ adıyla ikinci kitabım… Birkaç resimli öyküyü bir araya getirip “Şakacı Hayvan Masalları” adını vermiştim. O zamanlar üçüncü hamur adını verdiğimiz, şimdiki kitap kâğıdının daha incesi ve sarısı, kâğıda basılıydı. Özel sektör henüz kâğıt işine girmemişti ve birinci hamur kâğıt Dalaman veya İzmit Seka’dan sipariş ediliyor, ancak teslimat aylar sonra yapılabiliyordu.

Dizinin ikinci kitabı ama ilkinden farklı olarak içinde yalnızca tek bir öykü var: Sonradan birkaç kez yeniden resimleyip Kemancı Ayı Masalı adıyla yayımladığım öykü… Keman çalmaya özenen bir ayının gösterdiği sebat ve azimin öyküsü…

Birkaç arkadaş Şile’ye gitmiştik. Sarp bir yamaçta bir oğlak gördüm; bulunduğu yer sarp bir yerdi ve ağlayan bir sesle bağırıp duruyordu. Oradan inemediğini düşünüp kurtarmaya kalktım. İndirdim de galiba ama hoplayıp zıplarken ayak bileğimi burktum ve bir anda şişti. İşte Keçi ve Ben öyküsü böyle bir yaşanmış olayın kitabı… (Aynı zamanda kendimi bir keçiden daha çevik sanmış olduğumun belgesidir…)

Ne yazık ki “Aslı’nın Sordukları” adlı bu diziyi yeniden yayımlamayı henüz başaramadık. Huban Korman’ın, ki en iyi çizerlerimizden biridir, ilk yayımlanmış kitapları olmaları bakımından da ayrıca önemi var. Piaget’nin Çocukların Soruları üzerine yazdığı kitabı okuduktan sonra başlattığım ve sadece iki kitapla kalan bir diziydi.

Alice’in yazarı Charles Lutwidge Dodgson (Lewis Carroll) bir yazısında yeterince hızlı koşabilseydik dünyanın çevresi boyunca güneşi izler, hatta onu geçerek “düne” gidebilirdik der. Aslı da benzer bir soruyu soruyor ve bisikletiyle güneşi yakalamaya çalışıyor…