Altı prensesin gizem dolu dansları…

(Film yazıları)

Grimm Kardeşler tarafından derlenen ve değişik adlarla da bilinen masal ‘Dans Eden Prensesler’ adıyla ekrana geliyor. Peter Medak’ın yönetmenliğinde, rolleri Roy Dotrice, Starn Andreeff, Laura Harrington paylaşıyor.

Jacob ve Wilhelm Grimm kardeşler tarafından derlenen ve “Dans Eden On İki Prenses”, “Dans Etmekten Yıpranan Pabuçlar”, “Dans Eden Pabuçlar” “Yıpranmış Pabuçlar” gibi çeşitli adlarla bilinen Dans Eden Prensesler masalı, köken olarak XVII. yüzyıl Orta Avrupa’sına dayanmaktadır.

Kral akıllı uslu ve birbirinden güzel kızlarını (masalın aslında bu kızların sayısı on ikidir) çok sevmektedir. Onlardan hiçbir şeyi esirgememekte, bir dediklerini iki etmemektedir. Bir gün onlara daha bir gün önce aldığı pabuçlarının yıpranmış olduğunu görür ve çok şaşırır. Pabuçlar, sanki bütün gece üzerlerinde dans edilmiş gibi parçalanmışlardır. Kral hemen yeni pabuçlar alır kızlarına, ama ertesi gün bu pabuçları da yıpranmış görür. Kızlarını her akşam kendisi yatırıp, kapılarını sürgülediği ve başlarına nöbetçiler diktiği halde nasıl olup da pabuçlarının dans edile dans edile yıprandığını anlayamaz. Kızları bütün bir gece dans etmektedir, ama nasıl ve nerede?

Bütün klasik peri masallarında olduğu gibi çözüm yine sarayın dışındadır. Kral halkına duyurur: “Her kim ki kızlarımın geceleri nerede ve nasıl dans etmeyi başardığını öğrenir, o kişi kızlarımdan dilediğiyle evlenecek; yoksa kellesi gidecek.” Sonunda çözüm bulunur. Kral merakını giderir. Kızlardan biri de gelin olur. Bu arada birkaç kellenin gitmesi de masalın şanındandır.