1980’li yıllar…

1979 yılının başlarında o zamanki Amerikan Bord Heyeti’ne bağlı Redhouse Yayınları’nın müdürü William A. Edmonds ile tanıştım. Boğaziçi Üniversitesi’nden makine mühendisliği diplomam vardı ama “Çocuk kitapları yapmak istiyorum!” dedim Edmonds’a. Edmonds mesajı almıştı ve bu hayalimi gerçekleştirmeme yardım etmek için elinden gelen her şeyi yaptı.

 

İlk kitabım “Pan ve Çiçeği” 1980 yılında yayımlandı. O yıl düzenlenen İstanbul Uluslararası Çocuk ve Gençlik Yayınları Konferansı, “Çocukların Seçtiği Kitap” Yarışması’nda Resimli Kitap Dalında Birincilik Ödülü’nü aldım. Ödül töreninde, ödülü ve takip eden kitap sergisini organize eden Prof. Dr. Meral Alpay ile tanıştım. Aynı yıl Türkiye’deki en iyi çocuk kitapları yayınevi olma amacıyla Mavibulut Yayınları’nı kurdum. (Aynı zamanda Türkiye’de sadece çocuk kitapları yapmak üzere kurulmuş ilk yayıneviydi). 1985-86 yıllarında Gelişim Yayınları tarafından çıkarılan “Çocukça” dergisinde danışman olarak çalıştım. 

Dünyaca ünlü “Küçük Prens” kitabının Türkçe yayım haklarını alıp kendi çevirimle yayımladım.  Mavibulut Küçük Prens’i Türkiye’de yasal bir sözleşme yapıp eser sahibine telif ödeyerek yayımlayan ilk (ve tek) yayınevi oldu. Mavibulut kitabın Türkçe yayım hakkını, telif haklarının serbestleştiği 2015’e kadar korudu.

Cumhuriyet gazetesinde çocuk edebiyatı üzerine yazılar yazmaya başladım.

İstanbul Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü’nde yüksek lisansımı tamamladım.

Oğlum Acar, 1987’de doğdu.

1984… Münih Uluslararası Çocuk Kütüphanesi…

1984 yılında Münih’teki Uluslararası Gençlik Kütüphanesi’nden (Internationale Jugendbibliothek) 3 aylık bir burs aldım ve Ağustos ayında buraya gittim.

Burada, kütüphanenin 3 aylık bültenlerinden birinin kapağını resimledim (sol altta). Bu resimde Mickey Mouse, Çizmeli Kedi, Alice’deki iskambil muhafızlar ve Sendak’ın Max’i gibi ünlü masal kahramanlarını kütüphanede çalışır halde betimledim.

“Münih’te kaldığım süre boyunca çocuk edebiyatı alanında dünyada neler olduğunu gözlemleme fırsatım oldu. Çok sayıda iyi çocuk kitabı ve makale okudum. Zihnimi ve ufkumu açan çok özel bir dönemdi. Sonunda Türkiye’ye döndüğümde artık ne yapmak istediğimi biliyordum.”